Skip to content

Katra mājsaimniecība, rēķinot ikmēneša budžetu, mēģina panākt, lai izdevumi ir mazāki par ienākumiem. Šāda pieeja ļauj veidot uzkrājumus nebaltai dienai un veicina drošības sajūtu ģimenes apgādniekiem. Protams, absolūti lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju neveido nekādus uzkrājumus un dzīvo no algas līdz algai. No vienas puses, tam par iemeslu ir salīdzinoši zemie ienākumi, no otras puses, nevēlēšanās veidot uzkrājumus. Abām šīm tendencēm galarezultāts ir viens – uzkrājumu neesasmība. Apstākļos, kad rodas neparedzēti un neatliekami tēriņi neatliek nekas cits kā aizņemties. Tā dēvētais mikro kredīts (krievu val. быстрый кредит) ļauj aizņemties salīdzinoši nelielas summas un uz īsu termiņu. Pakalpojuma galvenā priekšrocība – naudas saņemšanas ātrums. Daži aizdevēji pārskaita naudu uz klienta kontu mazāk kā 20 minūšu laikā, ļaujot veikt maksājumu jau tajā pašā dienā. Procentu likmes šim aizdevumu veidam ir salīdzinoši augstas un tā izmantošana ir attaisnojama vien tajās reizēs, kad nav iespējami citi risinājumi.

Krietni izdevīgāks risinājums neparedzētās situācijās nereti ir komercbanku izsniegtā kredītkarte (VISA vai MasterCard). Atšķirībā no debetkartēm, kas ļauj izlietot tikai tos naudas līdzekļus, kas ir reāli ieskaitīti bankas kontā, kredītkarte ļauj tērēt arī bankas piešķirto aizdevumu. Vairumā gadījumu kredītiestādes piešķir kredītlimitu 2 – 3 mēnešalgu apmērā. Šo karti nevajag izmantot ikdienā. Tā vietā labāk to paņemt un novietot kādā dokumentu plauktiņā un izņemt tikai tad, kad ir reāla, steidzama nepieciešamība un nav laika gaidīt līdz nākamajai algai. Lai saņemtu bankas karti ir jāpiesakās savā kredītiestādē vai kādā citā bankā. Parasti bankas karte tiek sagatavota aptuveni 1 – 2 nedēļu laikā un tiek nosūtīta uz klienta norādīto adresi.

Kā plānot budžetu pēc aizņemšanās ?

Brīdī, kad paņemts aizdevums, ir svarīgi ļoti rūpīgi sekot budžeta tēriņiem. Ja iepriekš jau esat pierakstījuši izdevumus, tad varat uzreiz saprast, kuras izmaksu pozīcijas tuvākajā laikā ir iespējams samazināt. Kafejnīcu, restorānu, citu izklaides vietu apmeklēšana būtu jāatliek vai vismaz jāsamazina intensitāte. Mazo kredītu ņēmējiem jārēķinās, ka visa aizdevuma summa ir jāatmaksā noteiktajā termiņā vienā maksājumā. Tas nozīmē, ka līdz noteiktajam datumam ir jāsakrāj pilnīgi visa kredīta summa, plus procenti, ja tādi tiek prasīti. Visvienkāršāk to izdarīt, pārskaitot naudu uz aizdevēja bankas kontu pirms termiņa, tiklīdz saņemta alga. Nevajadzētu lolot cerības, ka samaksāsiet pēdējā iespējamā dienā, jo, pirmkārt, var rasties citi tēriņi, kas liks koriģēt ieceres. Otrkārt, var gadīties, ka banku savstarpējo maksājumu īpatnību dēļ veiktais maksājums nesasniedz adresātu noteiktajā laikā. Ja parāda atmaksa tiek kavēta, jārēķinās, ka nāksies maksāt soda naudu par saistību nepildīšanu vai arī kreditors lūgs veikt kādu citu papildus maksājumu (saskaņā ar līguma nosacījumiem).

Brīdī, kad aizdevums atmaksāts, Jūs varēsiet apsēsties pie galda un sākt veidot uzkrājumus. Zinot savu līdzšinējo pieredzi būs vieglāk to izdarīt, jo parāds nav brālis. Pie šādas atziņas agri vai vēlu nonāk katrs, kam bijusi saskare ar kredītiestādēm Latvijā vai ārzemēs.

October 26, 2015 / L B