Skip to content

Finanšu ministrija plāno padarīt stingrākus nosacījumus darbiniekiem un akciju turētājiem, kas strādā kredītiestādēs Latvijā.

Ministru kabinetam tiek virzīti grozījumi Kredītiestāžu likumā, kas paredz, ka finanšu pakalpojumu sniegšanā tieši iesaistīte darbinieki nedrīkst būt sodīti par tīšu noziedzīgu nodarījumu (vai sodāmībai jābūt dzēstai), nedrīkst būt aktīvā fiziskās personas maksātnespējas procesā un vēl gadu pēc tā beigām.

Tāpat paredzēts, ka banku akcionārs, kura īpašumā ir vairāk par 10% no kopējā akciju daudzuma nedrīkst būt konkrētās bankas valdes loceklis, valdes priekšsēdētājs vai būt kredītiestādes augstākajā vadībā. Vienīgais atļautais amats ir bankas padomes loceklis vai priekšsēdētājs.

Ar jaunajiem grozījumiem Finanšu ministrija vēlas palielināt atbildīgu kreditēšanu, nodrošinot, ka konsultācijas sniedz cilvēki, kas ir likumpaklausīgi un spēj rūpēties paši par savu budžetu un aizņemas atbildīgi, izvērtējot iespējas atmaksāt kredītu. Kādēļ tiek virzīti papildus ierobežojumi akcionāru darbībai valdē nav zināms. Lai nesāktos tiesas procesi pret valsti šobrīd strādājošie akcionāri – valdes locekļi no šī jaunā ierobežojuma ir pasargāti un var strādāt kaut vai līdz mūža beigām.

Finanšu ministrija arī cer, ka jaunie grozījumi Kredītiestāžu likumā palīdzēs labāk apkarot finanšu noziegumus un sekmēs Latvijas tautsaimniecības attīstību. Laiks, protams, rādīs vai šādas cerības piepildīsies, taču daudz prātīgāk privātpersonu aizsardzībai būtu ierobežot kredītkaršu izsniegšanu un mazināt to radītos riskus, jo šis finanšu produkts būtībā atļauj neierobežotu aizņemšanos arī nakts stundās.

June 22, 2018 / L B