Skip to content

Cilvēki, kas veic maksājumus no vienas bankas uz citu, nereti ir neziņā, cik ilgu laiku tas aizņem. Tā rezultātā tiek veikti zvani ar jautājumu – Nu saņēmi ? Vēl, ne ? Labi, drīz jau būs. Bez šādām sarunām būtu vismaz daļēji iztikt, ja tiktu ņemts vērā Latvijas Bankas noteiktais starpbanku maksājumu cikls. Saskaņā ar Latvijas bankas sniegto informāciju norēķini EKS sistēmā tiek veikti šādos laikos:

  • 9.15
  • 10.30
  • 11.45
  • 14.15
  • 16.15
  • 18.15
  • 21.00

Vēl dažus gadus iepriekš norēķini starp bankām notika ne biežāk kā trīs reizes dienā un pēdējais plkst. 15.00. Ja maksājumi tika nokavēti, tad nācās gaidīt līdz nākamajai dienai, bet, ja pa vidu iekrita brīvdienas, tad vēl ilgāk. Šajā situācijā varam būt priecīgi, ka Latvijas banku sistēma ir 21.gs līmenī un tālu apsteidz vecās Rietumeiropas valstu akmens laikmeta bankas. Situācijās, kad ir paņemta kredītlīnija un jāsedz izlietotie līdzekļi ziņas par starpbanku maksājumu veikšanas laikiem var būt noderīgas. Tiesa, jāņem vērā, ka interneta laikmetā viss notiek ātri, taču ne ātri. Ja gadīsies kādas problēmas sistēmā, ir iespējams, ka norēķini aizkavēsies un adresātu sasniegs vēlāk nekā cerēts.

Pats labākais variants, lai justos droši, ka nauda sasniegs adresātu savlaicīgi ir veikt maksājumu plkst. 8.00 Šādā scenārijā dienas laikā vēl būs septiņi iespējamie naudas pārvedumu iespējas un, ja ķibele gadīsies ar vienu, cita neliks vilties. Papildus vērts atzīmēt, ka jau tuvākajā laikā Latvijas banka plāno ieviest jaunu elektronisko norēķinu sistēmu, kas ļaus maksājumus starp divām bankām veikt zibenīgi, aizmirstot par dienas laikā periodiski veicamajiem starpbanku maksājumiem. Līdz tam laikam mums atliek vien gaidīt un ņemt vērā laiku, kas vajadzīgs darījuma norisei.

February 24, 2016 / L B