Skip to content

Atšķīrībā no 20. gs 90-tajiem gadiem un pat 21. gs. sākuma, kad vairumam Latvijas iedzīvotāju nebija pieejami nekādi aizdevumi, šobrīd kredītu devēju loks ir ļoti plašs. Tā kā izvēle ir milzīga, katram pirms aizņemšanās ir rūpīgi jāizvērtē, kurš naudas aizdevējs būs piemērotākais savu iecerēto mērķu vai sapņu īstenošanai.

Kredītiestādes

Paši lielākie un finansiāli turīgākie kredītu devēji neapšaubāmi ir komercbankas, kuru kopējais kapitāls ir mērāms vairākos miljardos eiro. Lielāko daļu no šīs naudas veido nerezidentu noguldījumi un juridisko personu noguldījumi. Salīdzinoši krietni mazāku apjomu veido Latvijā reģistrēto fizisko personu noguldījumi, kas pēckrīzes gados gan ir strauji sarukuši. Pati lielākā no visām bankām ir A/S Swedbank, taču atpazīstamas ir arī Nordea, SEB, DNB, Citadele, Norvik banka u.c. Kopumā Latvijas kredītiestāžu lokā ietilpst vairāki desmiti dažādu banku, no kurām lielākā daļa ir ārvalstu banku meitasuzņēmumi vai filiāles Latvijā.

Komercbankas tiek izmantotas situācijās, kad vajadzīgs lielāks ilgtermiņa aizdevums ar atmaksas termiņu līdz pat 30 gadiem. Lielāks kredīts tiek ņemts brīžos, kad izvēlēts hipotekārais kredīts vai vajadzīgs līzings auto iegādei. Juridiskās personas aizņemas līdzekļus uzņēmējdarbības paplašināšanai, komerctransporta iegādei un citiem būtiskiem mērķiem.

Nebanku aizdevēji

Otra, krietni mazāka aizdevēju grupa, kas Latvijā arī ir plaši pārstāvēta ir nebanku kredītu devēji. Tie ir uzņēmumi, kas aizdod salīdzinoši nelielas naudas summas ar īsu atmaksas termiņu. Vairumā gadījumu Latvijas iedzīvotāji izvēlas aizņemties līdz 100 vai 300 eiro uz laiku līdz 1 mēnesim. Tā kā procentu likmes šiem pakalpojumiem ir augstas, jāievēro īpaša piesardzība. Pakalpojuma galvenais pluss ir ātrā pieejamība, jo vairākos uzņēmumos aizdevumu var iegūt pat mazāk kā 30 minūšu laikā. Maksimālā summa, ko piedāvā nebanku kredītu devēji bez ķīlas ir 3000 eiro ar atmaksas termiņu līdz 3 gadiem. Ja vajadzīgs lielāks aizdevums, vērts piezīmēt, ka arī auto līzings šobrīd tiek ietvers šajā grupā, tāpat kā aizdevums pret automašīnas nodrošinājumu. Praksē tas nozīmē, ka atsevišķi nebanku kredītu devēji aizdod arī krietni lielākas summas, jo jauna auto cena var viegli pārsniegt 20 tūkstošus eiro.

Krājaizdevēju sabiedrības

Trešā aizdevēju grupa, kas gan nereti tiek piemirsta ir krājaizdevēju sabiedrības. Tās ir mini kredītiestādes, kas aizdod naudu tikai saviem biedriem. Lai kļūtu par krājaizdevēju sabiedrības biedru ir jāaizpilda anketa un jāsaņem biedrības biedru akcepts. Procentu likmes biedriem ir zemākas nekā bankās, taču jārēķinās, ka finanšu pieejamība ir lielā mērā atkarīga no biedru turības vai to īpašumā esošo uzņēmumu pārvaldītā kapitāla vai resursu ienesības. Krājaizdevēju sabiedrības ir kas līdzīgs padomju laikā bijušajām krājkasēm, taču mūsdienu izpildījumā.

Lombardi

Aizdevums pret ķīlu ir lombarda būtībā. Aiznesot ledusskapi, vērtslietas vai pat mobilo tālruni ir iespējams aizņemties uz īsu termiņu. Procentu likmes šim pakalpojumam zemākas nekā mikro kredītiem vai vienādas, taču pastāv risks zaudēt ķīlu. Tajā pašā laikā tas var būt izdevīgāk nekā palikt mūžīgos parādos, ja nespēj atgriezt kredītu līgumā noteiktajā termiņā nebanku kredītu devējiem.

October 13, 2015 / L B